"Giote Kanalas 99"
1-as vaizdas iš 22-jų vaizdų.
Gote Kanalo logo.
Atgal Stop Toliau
Gote Kanalo planas.
Gote Kanalas

Tai viena iš nuostabiausių kelionių, kurias kada nors man teko patirti. Lig šiolei be mano jachtos tik dar dvi lietuvių jachtos yra praplaukusios šiuo maršrutu ("Audra" ir "Tauras"). Tačiau aš jį rekomenduoju praplaukti absoliučiai visiems.

Gote kanalas randasi Švedijoje. Šiuo vandens keliu galima iš Baltijos jūros patekti į Kategatą. Prasideda kanalas Mem mieste. Norint plaukti iki Gioteborgo (švedai taria Jioteboy), reikia sumokėti apie 1337 litų už laivą (1999 metais tai buvo 2'125 SEK už 28 pėdų laivą Gote kanalu nuo Mem iki Sjotorp, plius 550 SEK Trolio kanalu nuo Vanersborgo iki Gioteborgo). Su nuplaukimu iš Klaipėdos iki Mem ir sugrįžimu iš Gioteborgo į Klaipėdą, mes sugaišome 21 dieną ir nuplaukėme 1'300 jūrmylių (visas kelias per Švediją tesudaro 131,5 jūrmyles). Gote kanalo ilgis 92,4 km (nuo Mem iki Motalos), plius Vanerio kanalo ilgis 65,3 km (nuo Karlsborgo iki Sjotorpo), plius Trolio kanalo ilgis 86,0 km (nuo Vanersborgo iki Goteborgo), viso 243,7 km, iš kurių 87 km yra žmogaus padaryti vandens keliai. Plaukėme dviese: aš ir mano žmona Zita. Galima plaukti ir trumpiau, apsisukant kuriame nors taške atgal. Visa tai numatyta kainininke. Galima išsinuomoti jachtą arba katerį (4,6,8 vietų). Viso yra trys kanalai: Gote (nuo Mem-o iki Sjotorpo), kontinentinis vandens kelias per tris ežerus (Vatern, Viken ir Vanern), bei Trolio kanalas (nuo Vanerno ežero iki Gioteborgo). Praplaukę visą Gote kanalą gauna į kainą įeinantį diplomą, kuriame tai yra patvirtinama. Diplomas užsakomas galutiniame taške - Sjotorpe ir atsiunčiamas paštu. Nors švedai šį vandens kelią vadina "skyrybų keliu", mes su žmona vis dar kartu. Tokį liūdną pavadinimą kanalas pelnė todėl, kad daugumos laivų įgulos būna šeimyninės: vyras su žmona, o darbo per 58 šliuzus - begalė. Ir nervų. Todėl kai kurie ir baigia savo vedybinio gyvenimo istoriją po plaukimo šiuo kanalu.

Gote kanalas turi 58 šliuzus, kurie laivus pakelia į 95 metrų aukštį virš jūros lygio. Kiekvienas šliuzas kelia apie 2 metrus. Vatern ežeras yra pakankamai didelis, tačiau visą laiką matosi krantai. Vikenas ilgas, vingiuotas ir akmenuotas, o Vanern - labai didelis. Jį perplaukėm tik per parą. Trolio kanale šliuzų daug mažiau, nes jie nuleidžia laivus 6-7 metrus kiekvienas. Vanern ežeras turi pramoninę laivybą. Taigi, Trolio šliuzai įgalūs priimti didelius laivus.

Įplaukus į kanalą, daugiau mokėti už uostus nereikia. Taip pat ir už vandenį ir elektrą. Kiekviename uoste galima stovėti iki 5 parų. Šliuzai pradeda veikti nuo 9 ryto iki 8 vakaro. Naktį judėjimas kanale uždraustas, kaip ir uždraustas buriavimas. Pats kanalas yra neplatus - 20-30 metrų. Ir tai nužymėtas navigacinėmis bojomis (lateralinė ir kardinalinė sistema). Gylis - apie 3 metrus. Pakeliui yra daug miestelių su prieplaukomis, dušais, skalbimo mašinomis, restoranėliais ir t.t.

Šliuzuose laivai privalo išjungti variklius. Švartovus būtina permeti per gerves. Krancus reikia kabinti taip žemai, kad jų apačia liestų vandenį - laivui pakilus vandens lygis nuo kranto granito briaunos būna tik per 3-5 centimetrus žemiau. Tačiau pergyventi tikrai nėra dėl ko. Nemokamose brošiūrose tai aprašyta ir parodyta paveiksliukuose. O ir darbuotojai gyvai viską parodo. Visi šliuzų prižiūrėtojai - jauni žmonės (mokiniai arba studentai). Matosi, kad šis darbas yra populiarus jaunimo pajamų šaltinis vasarą.

Taigi, žiūrėkite nuotraukas ir būtinai aplankykit ne tik Gote interneto svetainę, bet ir patį kanalą. Plaukti per kanalą galima ne tik savo laivu, bet ir nuomotu. Katerio Albin 25 savaitės nuomos kaina 6'900 SEK, o liepos-rugpjūčio mėnesiais - 8'900 SEK (2 kajutės, 4 miegamos vietos). Labai vilioja nedidelės baržos, kur yra 3 dvigulės lovos, virtuvė, dušas, tualetas, karštas vanduo. Kaina 10'500 SEK, o liepos-rugpjūčio mėn 12'500 SEK per savaitę (kursas tada buvo 1 SEK = 0,48 Lt).

Pagarbiai - Artūras Dovydėnas.