1-as vaizdas
iš 11-os vaizdų.

"Austrija 2002"
Atgal Stop Toliau
     

Austrija su slidėmis. 2002 metų vasario pabaiga.

Jei norite nuvykti į Austriją paslidinėti ir pagyventi tokiam namelyje, kurį matote kairėje nuotraukoje, visų pirma reikia susitaikyti su ta mintimi, jog tai kainuos daugiau, nei Slovakijoje. Mažiausiai dvigubai. Žemiau palyginimui rasite kainas vienam žmogui, perskaičiuotas litais (Austrija - Zell am See 2002 metai, Slovakija Aukštieji Tatrai 1998 metai):

 
Slovakija
Austrija
Nakvynė pas gyventojus (naktis)
20 (be pusryčių)
73 (su pusryčiais)
Keltuvai 6-ioms dienoms
160
538
Slidžių nuoma 6-ioms dienoms
160

Basic/TOP/VIP

239/337/458

Vakarienė kavinėje
20
35

Jei nakvynę užsisakysit Lietuvos kelionių agentūroje,- tai ji jums kainuos 150 litų savaitei daugiau, nei tiesiai Austrijoje pas žmones, arba plius 21.43Lt prie vienos nakties kainos. Tačiau, nors "Zimmer frei" (laisvi kambariai) užrašų pilna, tačiau tai palėpės su langais į šiaurinę pusę. Normalius kambarius reikia užsisakyti mažiausiai prieš pusmetį. Austrai ir Vokiečiai sutaria su šeimininkais dėl kitų metų jau išvykdami. Tada yra viltis gyventi normaliam kambaryje saulėtoje pusėje su vaizdu į šeimininkės botanikos sodą, kuriais rods visa Austrija varžosi.

Kelionė. Keliauti galima su kelionių agentūros autobusu už 540Lt už nuvežimą ir parvežimą. Į kainą įeina nakvynė bendrabutyje Prahoje. Iki Prahos autobusas važiuoja 24 valandas. Nuo Prahos iki Zell am See - dar 20valandų.

Tačiau galima keliauti ir savo automobiliu. Mes keliavome dviese automobiliu Mazda 626, variklis 1800 cm3. 1'700 kilometrų atstumą galima nuvažiuoti per 19-24 valandas. Benzinas sumoje į vieną pusę mums kainavo 266Lt. Degalų išeigos vidurkis 100-ui km - 6.4 ltr. Tiesa, dar keliai Čekijoje 10-iai dienų kainuoja 100Kč (11.57Lt), o Austrijoj 9-ioms dienoms - 7.66 Euro (26.58 Lt). Lenkijoje kelių mokesčio kol kas nėra. Nakvynę viešbutyje pakeliui galite rasti už 130 Zlotų (136.5Lt) su pusryčiais dviems Lenkijoje dviejų žvaigždučių motelyje, arba už 1'500 Kč (173.50Lt) su pusryčiais dviems Čekijoje 4 žvaigždučių viešbutyje su kabeline TV, automobilio apsauga ir distancinio valdymo lovomis ("Zameček pod Hradem" prie Starij Jičic). Rinktis Jums. Vakarienė Čekijoje irgi pigesnė - 38.29 dviems (tokia pati Lenkijoje kainavo 46.20Lt). Tačiau tai daug pigiau lyginant su Austrijos pakelės restoranu, kur tokio lygio vakarienė jau kainuos apie 33 Eurus (114.51Lt).

Jei važiuosit automobiliu, pasiruoškite Lietuvos-Lenkijos pasienyje Lazdijuose sugaišti apie valandą. Net jei būsite vienintelis automobilis. Eilės dydis nevaidina jokio vaidmens. Lenkų muitininkas prie vieno automobilio eilės neina. Laukia daugiau. Paskui, - viskas paprasta - pažiūri į akis ir moja važiuoti. Žinoma, jei atsakėte į klausimą "ką vežate" - "žieči osobisty". Jei, neduok die, apsimesite nesuprantantis lenkų kalbos, ar pajuokausite - galite užtrukti ir ilgiau..... Toliau su sienom problemų nėra. Pravažiuojama greitai ir be problemų. Turėkite kelių lipduką priekiniame lange Čekijoje ir Austrijoje. Muitininkai gali imti baudas ir jos tikrai didelės. Kelių lipdukus galima įsigyti bet kurioje degalinėje. Tiesa, Austrų pakelės degalinės naktį nešviečia (gal miega ar nedirba) ir mažiau, nei 11 Eurų bankine kortele imti atsisako.

Degalai Lenkijoje brangiausi - apie 3.23 Lt/ltr už 95 markės benziną. Todėl ten mes jais nepasipildydavom. Čekijoje pigiausi tik pervažiavus Lenkijos sieną (20.6 Kč/ltr arba 2.38 Lt). Toliau į šalies vidų degalai brangsta iki 22.9 Kč/ltr (2.65Lt). Link Austrijos sienos benzinas vėl pinga (iki 21.8 Kč/ltr arba 2ž52Lt), tačiau paskutinėj degalinėj prieš sieną dažniausiai pabrangsta (kaip ir Lietuvoj). Austrijoj benzinas kainuoja apie 0.83Eu/ltr (2.88 Lt), tačiau į vakarus nuo Vienos pinga. Zell am See gavome nusipirkti tos pačios markės Super95 jau už 0.739EUR/Ltr (2.56 Lt). Degalų kainos kinta savaitės eigoje. Dažniausiai gali atpigti savaitgalį. Visos degalų kainos pateiktos tuo metu, kai lietuvoj 95 markės benzino litras kainavo 2.24-2.28 Lt. Kai po mėnesio važiavome per tas pačias šalis, kai degalai Lietuvoje buvo pabrangę, aptikome, kad panašiai procentaliai degalai buvo pabrangę ir kitose šalyse.

Pats slidinėjimas Austrijoje daug malonesnis, nei Slovakijoje. Kalnų slėniai yra lyginami vakare ir naktį,- taigi, ryte jau galėsite mėgautis lygiais slėniais, kurių ilgis - iki kilometro (nuo keltuvo pradžios iki galo). Jei nutarsite keltis keliais keltuvais (su persėdimais), - galite leistis ir porą kilometrų. Ant kalno bare galite apsimokėti kortele (debetinei Maestro kortelei visur prašo įvesti PIN kodą, kaip bankomatuose). Kalne yra ir parduotuvės ir slidžių nuoma, gelbėjimo tarnybos (matėm sraigtasparniu nuleidžiamą merginą), bei tualetai. Karšto vyno taurė kainuoja 3.5 EUR (12.15Lt). Kitka taip pat brangu. Bilietas keltuvams galioja keliuose kalnuose (pasiteraukite kur). Vienintelis apribojimas - pirmuoju keltuvu galite keltis tik kartą per dieną. Prieš keliantis reikia pridėti bilietą prie skaitytuvo. Kalne niekur bilieto rodyti nereikia - visur keliamasi esant laisvam keltuvui.

Į keltuvų kainą įeina nemokamas vežimas visuomeniniu autobusu iki kalno ir atgal į miestelį. Miestelyje yra SPAR marketas. Kainos maisto produktams 10-15% didesnės, nei Lietuvoj. Taigi, ruošiant maistą namie - pragyventi ne problema. Patartina pasiimti elektrinį virdulį - net ir išsinuomavę kambarį neliksite be šilto maisto. Tačiau jei nueisite į kavinę ar restoraną, - kainos kandžiojasi, o jei nemokėsite vokiečių kalbos, - ir pinigai nepadės, - galite išeiti alkani. Austrai, kaip nebūtų keista, totaliai nemoka anglų kalbos. Angliškai šnekantis žmogus Austrijoje - tik maloni ir reta išimtis.

Nuomojama slidinėjimo įranga kainuoja pagal klases: Basic, TOP ir VIP. Visos slidės (ne Basic klasės) - karveriai. TOP klasės slidės yra geros (vidutinė kaina lentelėje viršuje). Į nuomos kainą įeina slidės, batai, apkaustai ir lazdos. Galima tokias slides ir nusipirkti. Komlektas gali kainuoti tik 1'500 Lt. Tačiau, jei galvojate pirkti įrangą, tai geriau padaryti Lenkijoje prekybiniame centre M1 (apie 15 km į šiaurę nuo Varšuvos (priemiestis). Moteriškas geras komlektas gali kainuoti: karverio slidės Fisher - 590Lt, batai Head - 290Lt. Vyriškas komplektas: karverio slidės Fisher - 734Lt, batai Rossignol 520Lt. Apkaustai Tirolija - 210 Lt, lazdos Rossignol - 48Lt. Akiniai - 180Lt. Tiesa, maža smulkmena, visos kainos jau su 30% pavasarine nuolaida, kuri taikoma jau nuo vasario mėnesio.

Taigi, gero slidinėjimo Austrijoje. Zell am See galima slidinėti ir vasarą ant Kaprūno ledyno Kitzsteinhorn kalne (max 3'203 metro virš jūros lygio). Žiemą slidinėjama iki pat miestelio (apačioje). Pavasarį - pradedama slidinėti nuo 2000 metrų aukščio, kur randasi pirma bazė. Antra, Alpincentras, randasi 2'452 metrų aukštyje. Aukščiausias taškas, į kurį kelia keltuvai - apžvalgos aikštelė ir restoranas, randasi 3'029 metrai virš jūros lygio. Išsinuomoti galima ne tik slides, bet ir snieglentes, sniego dviračius, slidinėjimo rūbus, kepures, akinius, pirštines. Didžiausia nuomos firma vadinasi "InterSport". Tiesa, neįprasta paslauga,- jei jums spaudžia batai - InterSport gali pakoreguoti juos per naktį. Vieno taško koregavimas kainuoja 11EUR (38.17Lt). Iš bato išimamas vidinis įdėklas, įkišamas plėstuvas, jis užfiksuojamas kaitinant toje vietoje batą elektra (viskas kaip padangos kameros vulkanizavimo metu).

Praktinis patarimas - neverta pirkti keltuvų bilieto 6-ioms dienoms. Nors atvažiavimo diena ir išvažiavimo diena yra šeštadienis ir galima būtų slidinėti 6-ias dienas. Po 3 dienų kojos jau nebelaiko. Ketvirtą dieną atrodo, kad ruoštumėtės į kalną, kaip į darbą. Taigi, pasilikite nors vieną dieną apylinkių apžvalgai. Galite eiti į baseiną, į sauną, pasivaikščioti po parduotuves, pamatyti ir pajusti šalies gyvenimo pulsą. Tikrai rasite daug įdomaus. Ypač, jei nepasiseks su oru ir kalnas bus apklotas debesimis. Mums teko viena tokia diena. Dėl stipraus snigimo greitį tenka riboti, akiniai klaikiai rasoja ir noras slidinėti greitai tirpsta. Taip rasojant akiniams teko paaukoti dar 7 EUR už specialų aerozolį, kurio poveikis iš tiesų fantastinis. Glicerino konsistensijos skystis puikiai tarnauja visą slidinėjimo dieną.

Apie Zell am See informaciją galite rasti čia: http://www.kitzsteinhorn.at/english/default.htm